Olaf Hajnosz

email:
instytut@birm.waw.pl

Dyrektor Departamentu Kursów i Konferencji 

Dyrektor Departamentu Kursów i Konferencji w Instytucie Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, stypendysta Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego i programu Erasmus. Stażysta w Ambasadzie RP w Waszyngtonie i Biurze Prasowym Uniwersytet Jagiellońskiego. Naukowo zajmuje się badaniem stosunków międzynarodowych i polityki bezpieczeństwa w Arktyce. 

Jest  studentem   studiów   magisterskich   M.A.   in   International   Relations   and   Public Diplomacy organizowanych w formule dual diploma przez Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytecie w Sienie. W ramach pracy magisterskiej badam relacje Rosji i Chin w Arktyce, wcześniej w ramach studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim pisał pracę dyplomową poświęconą geografii bezpieczeństwa Arktyki, zaś w tym roku broni pracę dyplomową dotyczącą polityki bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych w Arktyce na Uniwersytecie Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. 

Aktualnie uczestniczy w Interagency Arctic Research Policy Committee Mentorship Program organizowanym przez Interagency Arctic Research Policy Committee, który jest częścią federalnej U.S. National Science Foundation. Jestem też członkiem Association of Polar Early   Career   Scientists,   gdzie   byłem   odpowiedzialny   m.in.   za   ocenę   wniosków   do International Arctic Science Committee Fellowship. Regularnie biorę udział – jako uczestnik bądź wolontariusz – w największej konferencji poświęconej Arktyce czyli Arctic Circle Assembly w Reykjaviku  

Uczestniczył również w programach International Legal Studies na Université Catholique de Louvain (Micro Master Program) i U.S. Public Policy: Social, Economic and Foreign Policies by Harvard za pośrednictwem platformy edukacyjnej EDX oraz w European Aceademy of Diplomacy na specjalizacji International Security.  

Jestem autorem szeregu wystąpień i analiz w tym:

– Evolution of U.S. Arctic policy in the 21st century in relation to Arctic spending contained in the National Defense Authorization Act

– Arctic security from the perspective of Arctic Council asians observers

– Perspective of the U.S. policy in the Arctic region based on NDAA 2020-2021 

– Near Arctic State – China Arctic Policy 

– China Soft Power in Arctic Scandinavian States

– How will climate change affect the cultural heritage and socio-economic situation of indigenous peoples in the Arctic

– Arctic Shipping in the XXI century

– Ostatnia nadzieja Putina? Polityka Federacji Rosyjskiej w Arktyce 

– Polityka arktyczna Unii Europejskiej

– Geopolityka w Arktyce w obliczu globalnego ocieplenia

–   Ludność   rdzenna   w   Arktyce   bezpieczeństwo   i   postkolonializm

Skip to content