Debata: Strategia ChRL w erze Trumpa – #Kompas Strategiczny
20 marca 2025 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się debata poświęcona polityce Chin w kontekście zmian w polityce zagranicznej USA podczas drugiej kadencji Donalda Trumpa. Spotkanie, zorganizowane przez Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego (BiRM), Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie (SEA), Warsaw-Beijing Forum, Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin oraz Koło Państw Obszaru Pacyficznego, zgromadziło ekspertów i licznych uczestników zainteresowanych geopolityką.
To pierwsza z serii debat #KOMPAS STRATEGICZNY, które przybliżą kolejne elementy złożonego systemu globalnych przemian, których właśnie doświadczamy.
W dyskusji wzięli udział: min. Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Rady Wykonawczej SEA Sławomir Majman, ekspert ds. stosunków międzynarodowych i Wicedyrektor Instytutu BiRM, oraz Radosław Domagalski-Łabędzki, menedżer z wieloletnim doświadczeniem w Chinach i były podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Dyskusję moderował Krzysztof Jaworski, Dyrektor Departamentu Spraw Międzynarodowych Instytutu BiRM.
Prelegenci analizowali, jak Chiny pozycjonują się wobec polityki Trumpa, czy presja USA na relacje transatlantyckie otwiera Pekinowi drogę do zbliżenia z UE (lub UE drogę do zbliżenia z Chinami?) oraz jakie działania Chiny podejmują, by wykorzystać napięcia na linii UE-USA.
Ważnym wątkiem dyskusji, w którym prelegenci zaprezentowali odmienne stanowiska, było pytanie o to czy ChRL dąży do siłowego podporządkowania Tajwanu oraz szerzej, o to czy chiński nacjonalizm ma ekspansjonistyczne inklinacje.
Dyskutowano również, czy chaos w polityce Trumpa przyspiesza utratę pozycji USA, czy jest jedynie efektem szerszej zmiany globalnego balansu sił. Uczestnicy zastanawiali się, czy obserwujemy fundamentalną transformację światowego porządku, czy też wrażenie upadku liberalnego porządku międzynarodowego jest potęgowane przez media i styl dyplomacji Trumpa, który sam określił to jako „This is going to be great television”.
Ważnym elementem dyskusji była kwestia globalnego podziału pracy (kto pracuje na kogo?), kontroli łańcuchów wartości oraz dążenia Chin do zajęcia tych miejsc w globalnych powiązaniach gospodarczych, z których będą mogły czerpać najwyższą marżę (co do tej pory robiły USA).
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na kolejne wydarzenia!
#Geopolityka #Chiny #USA #UE #BiRM #Debata #RelacjeMiędzynarodowe
Dodaj komentarz