Europa, Ukraina i Trump – co przyniesie przyszłość?
W najnowszej dyskusji na kanale YouTube „Daily Europe Online” Sławomir Majman (Wicedyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego) i Jewgienij Kudriac (dziennikarz z Niemiec) kontynuują cotygodniową dyskusję nt. ostatnich wydarzeń międzynarodowych oraz analizują strategiczną sytuację Ukrainy i Europu. Oto najważniejsze wnioski:
Europa „pasażerem na gapę”? Europa wspiera Ukrainę „okruchami”, licząc, że koszt osłabienia Rosji poniosą głównie Ukraina i USA. Większa skala pomocy to wyzwania polityczne dla europejskich rządów decydujących się na takie ruchy.
Trump i nowa polityka USA Pod rządami Trumpa USA oczekują zapłaty za pomoc i rezygnują z globalnej agendy poprzednich administracji.
Europa musi się obronić sama W obliczu niepewnej postawy USA Europa potrzebuje autonomicznej obrony. Polska, Francja i Wielka Brytania mogą stanąć na czele „koalicji chętnych”.
Ukraina bez jasnego celu? Brak definicji zwycięstwa osłabia pozycję Ukrainy. Propozycja: uznać za sukces utrzymanie niepodległości i suwerenności na kontrolowanych terenach. Szanse na dołączenie do NATO i UE w krótkiej perspektywie są jednak małe.
Pomoc czy dług? Pomoc dla Ukrainy to często dług, który może ją uzależnić. Obawa o wyzyskanie Ukrainy i pozostawienie jej bez realnych gwarancji bezpieczeństwa w obliczu wznowienia rosyjskiej agresji.
Podsumowanie Ukraina jest wykorzystywana przez Zachód do osłabienia Rosji, ale jej szanse na integrację z NATO i UE są nikłe. Europa musi zbudować niezależną obronność, bo polityka USA pod rządami Trumpa staje się nieprzewidywalna, a skala transakcyjności będzie prowadzić do poważnego naruszania interesów zależnych od USA państw.
#Ukraina #Europa #Bezpieczeństwo #Trump #Rosja #NATO #Obronność
Dodaj komentarz