#Tydzień na azjatyckich giełdach

#Tydzień na azjatyckich giełdach

Jak powszechnie wiadomo, międzynarodowe rynki nie mają w zwyczaju czekać na potwierdzone informacje, wyczekiwać rezultatów długoterminowych kontraktów gospodarczych, bądź dostosowywać się do wypracowywanych kompromisów politycznych. Giełda reaguje natychmiastowo i każda informacja może wpłynąć na notowania akcji, a tym samym przyczyniać się do popularności danej spółki. Taka sytuacja miała miejsce kilka dni temu na Filipinach. Azjatycka spółka Converge prowadziła rozmowy ze słynną firmą Elona Muska – SpaceX. Jak donosi agencja Reuters, Converge, jako krajowy dostawca światłowodowych łączy szerokopasmowych Converge ICT Solutions, poinformował media odnośnie prowadzonych rozmów z amerykańską spółką dotyczących przedsięwzięcia satelitarnego szerokopasmowego w kraju Azji Południowo-Wschodniej. Dyskusje dotyczyły sposobu dostarczenia szybkiego Internetu do odległych lokalizacji. Co prawda, nie podano na jakim etapie są rozmowy, a firma SpaceX nawet nie skomentowała prasowych doniesień. Pomimo tego, rynek zareagował natychmiastowo, akcje Converge wzrosły aż o 20% na wczesnym etapie handlu. Ten przykład idealnie odwzorowuje specyfikę i psychologię rynków. Firma technologiczna Converge umocniła swoją pozycję i zaczęła być dostrzegalna przez zagranicznych inwestorów. Jeszcze zbyt wcześnie, aby interpretować współpracę filipińsko-amerykańską, jednakże trudno nie odnieść wrażenia, że firma Muska chciała wykorzystać okres stagnacji chińskiej gospodarki spowodowany okresem świątecznym i nawiązać współpracę z dynamicznie rozwijającą się azjatycką spółką.

Tymczasem na większości azjatyckich rynków odnotowuje się wzrost. Zarówno w Korei Południowej, Malezji, czy Tajlandii najnowsze notowania są bardzo optymistyczne i pozwalają sądzić, że wpływ pandemii na rynek staje się powoli historią. Ożywieniu ulega również gospodarka Singapuru, która w zeszłym roku zaliczyła rekordową recesję spowodowaną COVID-19. Jednakże zarówno rząd Singapuru, jak i Tajlandii podchodzi racjonalnie do kwestii ożywienia gospodarek. Władze azjatyckiego państwa-miasta wyznaczyły sobie za cel noworoczny przede wszystkim podtrzymywanie miejsc pracy i minimalizowanie skutków epidemii na społeczeństwo. Tajlandia, jako gigant turystyczny regionu, według prognoz gospodarczych, w tym roku nie spodziewa się rzeszy turystów z zachodu, jednakże rząd pokłada nadzieje w szczepieniach, które będą warunkować podróż i wakacje w najpopularniejszych kurortach świata.

Chiny, Tajwan oraz Hong Kong świętują Nowy Rok, tym samym wszystkie instytucje zostały zawieszone na ten najważniejszy okres. Pomimo znacznych ograniczeń dotyczących przemieszczania się, tegoroczne obchody są dużo bardziej optymistyczne, niż rok temu. Przede wszystkim nie obserwuje się paniki związanej z destrukcyjnym wpływem pandemii na rynek, jednakże z niecierpliwością wyczekuje się masowych szczepień, które w Azji są dużo chętniej przyjmowane, niż w Europie czy Stanach.

Przypisy:

1. Agencja Prasowa Reuters, Philippines’ Converge in talks with SpaceX on broadband satellite service, https://www.reuters.com/article/converge-spacex/philippines-converge-in-talks-with-spacex-on-broadband-satellite-service-idUSFWN2KK03K (dostęp: 15.02.2021).

2. S. Awasthi, EMERGING MARKETS-Singapore, Thai stocks rise as Q4 economic hit less than feared, https://www.reuters.com/article/emerging-markets-asia/emerging-markets-singapore-thai-stocks-rise-as-q4-economic-hit-less-than-feared-idUSL4N2KL0V2 (dostęp: 15.02.2021).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.