#Tydzień na azjatyckich giełdach

#Tydzień na azjatyckich giełdach

Pierwszy dzień trzeciego miesiąca roku rozpoczął się nad wyraz optymistycznie, bowiem na rynku obligacji zapanował spokój, a wszystko za sprawą Hong Kongu. Akcje odbiły się po spadku, który można było zaobserwować w minionym tygodniu. Nie sposób nie dostrzec zasługi USA, w związku z pakietem stymulacyjnym, który pomógł globalnym wzrostom akcji. Po tym jak Izba Reprezentantów uchwaliła pakiet pomocy o wartości 1,9 biliona dolarów, na rynkach zawitał optymizm.

Jednakże eksperci giełdowi informują również o zmniejszeniu aktywności w chińskich fabrykach. W okresie Chińskiego Nowego Roku przeważnie poziom produkcji ulega obniżeniu, co spowodowane jest świętowaniem. Jednakże tym razem spadek wynika ze słabego popytu zagranicznego. Aktywność fabryk w lutym była najsłabsza w okresie ostatnich dziewięciu miesięcy, jak donosi Agencja Prasowa Reuters.

CNN informuje o kolejnym ochłodzeniu relacji biznesowych na linii Chiny-Australia. Spadek inwestycji może uderzyć w chińską gospodarkę, a wszystko za sprawą surowców naturalnych, szczególnie rud żelaza, które mają odgrywać kluczową rolę w powrocie do sytuacji gospodarczej  Chin sprzed pandemii. Obniżenie wartości inwestycji nastąpiło w sposób nagły i nie było powiązane wyłącznie z pandemią. W kwietniu minionego roku premier Scott Morrison publicznie wezwał do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie pochodzenia COVID-19. Chiny nie pozostały bierne i po serii ataków dyplomatycznych skierowanych w Australię, wprowadzono ogromne cła na australijskie wino (w niektórych przypadkach wysokość cła sięgała  nawet 212%). O decyzji poinformowało chińskie Ministerstwo Handlu, powołując się na rezultaty dochodzenia antydumpingowego. Był to ogromny cios dla kontynentu, gdyż trunki te stanowiły ważne towary eksportowe, zaraz obok wysokiej klasy wołowiny. Chiny stanowiły ważny rynek zbytu, a rosnąca klasa średnia z entuzjazmem podchodziła do produktów australijskich. Według niektórych analityków ten rok może przynieść ocieplenie relacji pomiędzy dwoma krajami. Chiny i Australia współpracują na wielu obszarach, wielu młodych obiecujących naukowców wyjeżdża do Sydney oraz Melbourne pobierać naukę. Australia to również miejsce, gdzie młodzi Chińczycy mogą taniej szlifować język angielski, który powoli staje się obowiązkową umiejętnością, którą powinen posiadać wykształcony obywatel Państwa Środka.

Przypisy:

  1. Agencja Prasowa Reuters, Hong Kong shares up on stabilising bond market, U.S. stimulus hopes, https://www.reuters.com/article/china-stocks-hongkong-close/hong-kong-shares-up-on-stabilising-bond-market-u-s-stimulus-hopes-idUSAZN18WR00 (dostęp: 01.03.2021).
  2. Agencja Prasowa Reuters,UPDATE 1-Hang Seng Indexes shakes up Hong Kong benchmark, aims to include 100 companies, https://www.reuters.com/article/hong-kong-markets-benchmark/update-1-hang-seng-indexes-shakes-up-hong-kong-benchmark-aims-to-include-100-companies-idUSL2N2KZ0LK (dostęp: 01.03.2021).
  3. A. Watson, Chinese investment in Australia plunged last year as tensions worsened, CNN BUSINESS, https://edition.cnn.com/2021/03/01/economy/china-australia-investment-intl-hnk/index.html (dostęp: 01.03.2021).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.