Tydzień na azjatyckich giełdach

Tydzień na azjatyckich giełdach

Koniec marca minie pod znakiem kolejnej fali wirusa w Europie. Ograniczenia nakładane na branżę usługową i kolejna izolacja dały o sobie znać pod koniec zeszłego tygodnia na giełdzie w Hong Kongu. Jak donosi Agencja Prasowa Reuters, zamknięcie giełdy było niższe niż się spodziewano, a wszystko za sprawą „osłabienia nadziei na poprawę sytuacji”. Poważna sytuacja epidemiczna postrzegana jest nieco inaczej na kontynencie azjatyckim, niż w wielu państwach europejskich. Nawet nastawione na stymulowanie gospodarki Niemcy postanowiły ograniczyć działalność międzynarodową z uwagi na obciążenie szpitali.

Pomimo dużych nadziei i oczekiwań, w pierwszych trzech miesiącach nowego roku na giełdę wkrada się jednak doza niepokoju, która wywołana jest głównie opóźniającymi się szczepieniami. Mało który rząd, czy to w Azji czy w Europie, jest zadowolony z rzeczywistego przebiegu szczepień. Jak można przeczytać w oficjalnych raportach, proces zachodzi dużo wolniej, niż pierwotnie oczekiwano. Eksperci zakładają poprawę sytuacji zarówno epidemicznej, jak i finansowej dopiero początkiem maja.

Tymczasem na chińskim rynku nakładane są kolejne ograniczenia na e-papierosy. Dynamicznie rozwijającą się branżę może spotkać dość duże spowolnienie, wprowadzono bowiem nowe przepisy uniemożliwiające handel e-papierosami online.

Należy uwzględnić, że w ChRL przemysł tytoniowy jest całkowicie kontrolowany przez monopol rządowy, co wiąże się z restrykcyjnymi kontrolami, w gestii których leży określanie które firmy mogą prowadzić produkcję papierosów i wprowadzać je na rynek. Sprzedaż papierosów w 2018 roku stanowiła aż 5,45% całkowitych dochodów podatkowych Chin.

Biorąc pod uwagę liczbę palaczy oraz rozwinięty przemysł elektroniczny, Chiny stanowią obiecujący rynek dla branży e-papierosów. Jednakże najnowsze regulacje zakazujące handlu urządzeniami przez Internet sprawiają, że cała branża ulegnie zahamowaniu, a producenci będą zmuszeni skupić się wyłącznie na sprzedaży offline.

Źródła:

1. Agencja Prasowa Reuters, Hong Kong stocks close lower on Europe lockdowns, lira plunge, https://www.reuters.com/article/china-stocks-hongkong-close/hong-kong-stocks-close-lower-on-europe-lockdowns-lira-plunge-idUSAZN18XC00 (dostęp: 22.03.2021).

2. Agencja Prasowa Reuters, China mulls bringing e-cigarette regulation in line with traditional tobacco products, https://www.reuters.com/article/china-tobacco/update-1-china-mulls-bringing-e-cigarette-regulation-in-line-with-traditional-tobacco-products-idUSL1N2LK0IQ (dostęp:22.03.2021).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.