IX Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych

IX Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych

Przedstawiciele Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego (BiRM) uczestniczyli w IX Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych (OFIP). OFIP to jedno z najważniejszych wydarzeń dedykowanych NGO w Polsce. OFIP odbył się w dniach 26-28 czerwca 2024 r. Instytut BiRM pełnił rolę organizatora sesji panelowej, która zgromadziła przedstawicieli trzech organizacji zaangażowanych w pomoc humanitarną i reagowanie na kryzysy: Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych – „TRATWA”, Fundację Centrum Pomocy Humanitarnej My z Wami oraz sam Instytut BiRM. Dyskusja była owocna, doprowadziłado identyfikacji wyzwań, jeśli chodzi o działanie NGO w obszarach pomocy humanitarnej.Nawiązaliśmy też nowe kontakty i zamierzamy kontynuować działania na rzecz NGO, które przyczyniają się do zwiększania poziomu bezpieczeństwa Polski.

Uczestnicy:

• Robert Drogoś, Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych – TRATWA,

• Czesław Juźwik, Wicedyrektor Departamentu Współpracy MiędzynarodowejInstytut BiRM,

• Marta Nawrot-Górecka, Fundacja Centrum Pomocy Humanitarnej My z Wami,

• Julia Sochacka, Instytut BiRM.

• Krzysztof Jaworski, Instytut BiRM (moderator),

Krzysztof Jaworski pełnił rolę moderatora i pomysłodawcy sesji. 

Robert Drogoś, podzielił się praktycznymi doświadczeniami z koordynacji działań na rzecz uchodźców z Ukrainy, w szczytowym momencie koordynował on pracę 4000 wolontariuszy. 

Czesław Juźwik wniósł wiedzę na temat militarnego kontekstu pomocy humanitarnej, w oparciu o swoje rozległe doświadczenie, w tym udział w dwóch operacjach wojskowych na terenie byłej Jugosławii oraz Namibii. Marta Nawrot-Górecka przedstawiła wyzwania związanie z działaniami na rzecz wsparcia potrzebujących, które realizowała na terytorium Ukrainy. Julia Sochacka zaprezentowała doświadczenia związane z organizacją pomocy humanitarnej i transportem darów do Ukrainy. 

Podczas sesji omówiono działalność NGO w kontekście reagowania na kryzysy, szczególnie na przykładzie wojny w Ukrainie. Prezentacje i dyskusje koncentrowały się nadoświadczeniach organizacji oraz współpracy z administracją i służbami państwowymi Polski i Ukrainy, wyzwaniami związanymi z dostarczeniem pomocy do faktycznie potrzebujących, koordynacją oddolnego wsparcia, którego skala osiągnęła miliony złotych wsparcia oraz tysiące zaangażowanych wolontariuszy. 

Wnioski:

Po prezentacjach nastąpiła sesja pytań i odpowiedzi, podczas której poruszono kluczowe kwestie dotyczące roli NGO w systemie bezpieczeństwa państwa. Zidentyfikowano potrzebę wprowadzenia systemowych rozwiązań wspierających działalność NGO, w obszarach takich jak:

• Odporność i Obrona Cywilna: uwzględnienie roli NGO w planowaniu systemu OC. Zapewnienie koordynacji i wsparcia (np. w obszarze opieki i wsparcia psychicznego 
dla wolontariuszy) dla NGO zajmujących się obroną cywilną i reagowaniem 
na kryzysy.

• Finansowanie i Wsparcie Infrastrukturalne: zwiększenie finansowania, wsparcie 
w zakresie możliwości lokalowych oraz usprawnienie koordynacji działań między NGO a administracją państwową.

• Dalsza Zmiana Nastawienia Administracji: potrzeba dalszej zmiany podejścia administracji państwowej wobec roli i działalności NGO, mającej na celu efektywnewspółdziałanie w sytuacjach kryzysowych.

Sesja zakończyła się podkreśleniem rosnącego znaczenia NGO jako podmiotów ważnych dla zapewniania bezpieczeństwa i pomocy humanitarnej w sytuacjach kryzysowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Skip to content