Kaja
Kowalczewska

kaja kowalczewska
Kaja Kowalczewska
Dane kontaktowe

Teksty autorki

Doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego i Europejskiego Instytutu Prawa, Administracji i Ekonomii na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Specjalizuje się w prawie międzynarodowym publicznym, a szczególnie zajmuje się prawem konfliktów zbrojnych i nowymi technologiami wojskowymi.

Ukończyła

aplikację radcowską i zawodowo zajmuje się prawem administracyjnym, a szczególnie prawem ochrony środowiska oraz sprawami gospodarczymi z elementem międzynarodowym. Współpracuje jako wykładowca z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i Akademią Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej (Oddział zamiejscowy w Krakowie).

Ukończyła

studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w College of Europe w Natolinie, na Uniwersytecie Panthéon-Assas w Paryżu i na Uniwersytecie w Orleanie. Odbyła staże w Biurze Narodów Zjednoczonych ds. narkotyków i przestępczości w Wiedniu (UNODC), Najwyższym Sądzie ds. Uchodźców w Paryżu (CNDA), Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Tallinie i Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz uczestniczyła w licznych szkołach letnich (Estonia, Francja, Niemcy, Rosja, Szwecja), a także konferencjach krajowych i międzynarodowych (Australia, Czechy, Francja, Holandia, Izrael, Stany Zjednoczone, Szwecja) z zakresu prawa, bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych.

Kierownik projektu badawczego poświęconego autonomicznym systemom bojowym („Dylemat autonomicznych systemów bojowych w świetle zasad międzynarodowego prawa humanitarnego” finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki) oraz koordynator projektu społecznego poświęconego demokratycznej kontroli rozwoju dronów bojowych przez Polskę („Społeczeństwo obywatelskie wobec rozwoju polskich bojowych bezzałogowców” finansowanego z Funduszy EOG).

Ekspert w programie MCDC NATO-ACT „Counter Unmanned Autonomous Systems: Priorities. Policy. Future Capabilities”, współtwórca raportu stanowiącego załącznik do założeń do strategii rozwoju sztucznej inteligencji (AI) przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji.