Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2010–2015.
Polski polityk i ekonomista. W latach 2007–2011 sekretarz stanu w MSWiA, w latach 2011–2015 minister obrony narodowej.
Polska dziennikarka i polityk, w latach 2013–2015 minister edukacji narodowej
Generał SZ RP w stanie spoczynku, były Szef Sztabu Generalnego WP, były ambasador RP w Turcji, w latach 2006–2009 Polski Przedstawiciel Wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej.
Od 2006 do 2007 sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Były sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.
W latach 2008- 2016 Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Profesor, pracownik naukowo-badawczy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundator i Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.
O Kapitule Bezpieczna Polska, Europa i świat
Zgodnie ze Statutem Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, realizuje on misję, której celem jest między innymi promocja bezpieczeństwa Polski, Europy i świata. Osiąganie tego celu jest możliwe dzięki szerokiej działalności Instytutu: organizowanie konferencji naukowych, debat, wydawanie portalu oraz magazynu naukowego, prezentowanie filmów video, prowadzenie szkoleń w obszarze związanym z rozwojem państw, organizacji międzynarodowych oraz innych podmiotów. Jednym z zadań Instytutu, który związany jest z dążeniem do wymienionych celów jest promowania wyjątkowych osób, organizacji, firm, instytucji i innych podmiotów, które w sposób szczególny przyczyniły się do wzmocnienia bezpieczeństwa Polski, Europy i świata.
Skuteczną formą promocji wyjątkowego zaangażowania i uzyskiwanych efektów w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przez wcześniej wymienione podmioty będzie ich odznaczanie jednym z następujących wyróżnień:
- Orderem „Bezpieczna Polska, Europa i świat”
- Medalem „Bezpieczna Polska, Europa i świat”
- Honorowym Dyplomem Uznania „Bezpieczna Polska, Europa i świat”
Wyróżnienia te stanowią sposób podziękowania i uhonorowania tych wybitnych osób, wyjątkowych organizacji, instytucji, firm , które mają szczególne, wybitne zasługi dla bezpieczeństwa Polski, Europy i świata. Duże znaczenie dla specyfiki wyróżnień ma fakt, że wnioskować o ich nadanie nie mogą podmioty państwowe a jedynie poza członkami Kapituły-organizacje pozarządowe, co jest wyrazem woli niezależnej, autonomicznej części podmiotów funkcjonujących w każdym demokratycznym państwie.