“Kolory Mazowsza” – warsztaty malarskie – 17.09.2022 r.

17 września 2022 r. na Polach Mokotowskich mieliśmy prawdziwe święto! Frekwencja i zaangażowanie warszawiaków przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Malowali wszyscy – od trzech do dziewięćdziesięciu trzech lat, niektórzy po raz pierwszy w życiu.
Przy kilkudziesięciu sztalugach wyzwanie artystyczne podjęli członkowie klubu „Polacy ze Wschodu” działającego w ramach Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego oraz Warszawiacy – ludzie, którzy od zawsze związani są z Mazowszem. Członkowie Klubu to także Polacy, ale znaczną część swojego życia spędzili na Ukrainie, w Białorusi lub innych krajach Wschodu, a teraz po przesiedleniu się do kraju swoich ojców chcą konsolidować się ze społecznością, Mazowsza, gdzie osiedli na stałe. Realizowany projekt służy właśnie integracji Polaków, tych przybyłych ze Wschodu i tych co mieszkają na Mazowszu od urodzenia.
Dziękujemy naszym wspaniałym animatorom – uznanym malarzom Justynie Mahboob i Zorii Fain, ponieważ to oni stworzyli przestrzeń, w której każdy mógł wyrazić siebie.
Niespodzianką był występ artystki – muzyczki Natalii Kasianczyk-Utesheva, która grając na instrumencie zwanym domra (ludowy instrument ukraiński) i śpiewając spowodowała, że to była prawdziwa uczta międzykulturowa!
Oprócz tego, nie możemy nie wspomnieć wystawy prac malarskich bardzo znanego i cenionego w Ukrainie malarza, fotografa i pisarza Zorii Faina. Wystawa ta miała być inspiracją dla artystów-amatorów, których tak licznie przybyli dzisiaj do nas na Pola Mokotowskie!
Zajęcia w plenerze, przy dobrej pogodzie cieszyły się dużym zainteresowaniem osób spacerujących po Polach Mokotowskich. Wielu przechodniów zatrzymywało się i dołączało do grona malujących.
Wydarzenie to nie odbyłoby się bez wsparcia finansowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, za co z całego serca dziękujemy!

#mazowszepomaga #programywsparcia #solidarnośćmazowiecka
Skip to content