CZY ISTNIEJE ROSYJSKA OPOZYCJA WOBEC REŻIMU PUTINA?

CZY ISTNIEJE ROSYJSKA OPOZYCJA WOBEC REŻIMU PUTINA?

29 maja 2023 w Warszawie w Hotelu Radison odbył się okrągły stół, przy którym przedstawiciele rosyjskiej antyputinowskiej diaspory i opozycji w Europie, ukraińscy i polscy politolodzy dyskutowali nad palącą kwestią trwającej 15 miesięcy wojny na Ukrainie rozpętanej przez putinowską Rosję: „Co dalej?”. Zorganizowało ją Forum Wolnej Rosji Garriego Kasparowa.

Sam Okrągły Stół trudno byłoby nazwać wyjątkowo przełomowym wydarzeniem politycznym, gdyby nie zaproszenie jako mówcy jednego z 4 najsłynniejszych działaczy opozycji w Rosji, Ilji Ponomariewa, lidera Kongresu Deputowanych Ludowych z siedzibą w Polsce i na Ukrainie oraz udział w okrągłym stole samego Gary’ego Kasparowa. Drogi tych polityków rozeszły się jakiś czas temu ze względu na ich stosunek do metod zwalczania reżimu Putina – siłowy  lub pokojowy.

Dziś jednak stało się jasne, że bez zbrojnego oporu i groźby użycia siły nie uda się pokonać reżimu Putina. Świadczą o tym okrutne metody stosowane przez reżim Putina wobec Ukrainy oraz ogromny aparat represji do tłumienia wszelkiej działalności opozycyjnej w Rosji, którego trzon stanowi 400-tysięczna Gwardia Narodowa (oddziały wewnętrzne), porównywalna wielkością z armią, ktora walczy w Ukrainie.

Zarówno Chodorkowski, jak i Kasparow zaczęli to rozumieć, dlatego w ostatnim czasie pojawiły się oznaki zbliżenia tych polityków i Ilji Ponomariewa w poglądach na metody walki z reżimem Putina.

Na koordynację ich wysiłków, ich wspólne działania czekają zarówno zachodni sojusznicy, jak i walczący obywatele wewnątrz Rosji. Będzie to sygnał dla świata i przeciwników Putina w Rosji, że rozpoczął się proces formowania prawdziwej antyputinowskiej politycznej siły. Jednocześnie będzie to ostrzeżenie dla rosyjskich elit, że stoper zaczął odliczać im czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Skip to content