Finansowy skok w dal. Czy cyfrowy juan zagrozi pozycji dolara?
Agnieszka Patyk2021-05-28T15:43:07+02:00Innowacje zawsze leżały w naturze Państwa Środka. Ponad tysiąc lat temu Chiny zrewolucjonizowały świat, wprowadzając do obiegu banknoty. Wcześniej jako środka płatniczego używano wyłącznie monet. Obecnie trwają intensywne testy nowej, tym razem wirtualnej, waluty e-RMB. Nowoczesna technologia pozwala na innowacyjne działania, których rezultaty mogą poważnie zagrozić pozycji Stanów Zjednoczonych jako światowego hegemona.
Innowacyjna idea
Wprowadzenie na rynek kart płatniczych, smartfonów oraz aplikacji bankowych w dużym stopniu przyczyniło się do digitalizacji płatności. Jednakże są to wyłącznie formy elektronicznego przesyłania klasycznych pieniędzy. Chiny natomiast zmieniają prawny środek płatniczy w kod komputerowy, który niedługo ma być dostępny na terenie całej ChRL.
Cyfrowego RMB nie można również przyrównać do Bitcoina. Najsłynniejsza kryptowaluta nie uznaje zwierzchnictwa żadnej organizacji, a sam środek płatniczy gwarantuje anonimowość. Cyfrowy juan jest kontrolowany przez chiński bank centralny. Dzięki temu stanowi potężne narzędzie, które posłuży do analizy danych jakościowych oraz ilościowych. Rząd będzie mógł na bieżąco obserwować popyt na dane dobro. Tym samym chińska waluta podważyła dwie podstawowe zasady BTC.
Jej głównym zadaniem jest zredukowanie kosztów związanych z transakcjami. Technologia umożliwia wykonanie płatności również pomiędzy dwoma urządzeniami offline. Według założeń chińskich ekonomistów, ma być wykorzystywana do zleceń o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym.
Kwestie ekonomiczne oraz polityczne
Wiele osób błędnie zakłada, że idea cyfrowej waluty powstała w okresie pandemii. Owszem, problematyczna sytuacja w kraju znacznie przyspieszyła okres jej wdrażania, jednak prace i pierwsze testy dotyczące e-RMB przeprowadzano już w 2014 roku. Fan Yifei, wiceprezes Ludowego Banku Chin, w 2016 roku publicznie wysnuł wniosek, że warunki technologiczne i socjologiczne sprzyjają wprowadzeniu cyfrowego juana w najbliższych latach.
Testy publiczne e-RMB oficjalnie rozpoczęły się w kwietniu tego roku. Na potrzeby eksperymentu, cyfrowy pieniądz jest równoważny z innymi formami takimi jak banknoty czy monety.
Wirtualna waluta pozwala śledzić decyzje zakupowe określonej grupy, bądź społeczeństwa jako całości. Według założeń, przyspieszy również pomoc osobom, które ucierpiały wskutek katastrof naturalnych. Wydatki będą znakowane, co pozwoli szybciej wykryć przestępstwa.
W okresie kryzysu, bądź stagnacji gospodarczej, rząd będzie mógł sterować datą wygaśnięcia pieniędzy, aby nakłaniać ludzi do wydania pozostałych środków. Niezależni analitycy są zgodni, że to potężne narzędzie pozwoli zaostrzyć autorytarne rządy prezydenta Xi i będzie w znaczącym stopniu ograniczało wolność obywateli.
Cyfrowy juan zagrożeniem dla Zachodu – opinie ekspertów
Fakt, że Chiny przejęły inicjatywę i wprowadzają wirtualny pieniądz, odbił się szerokim echem w Waszyngtonie. Działania podjęte przez Pekin są jednoznaczne i mają na celu osiągnięcie hegemonii na arenie międzynarodowej. Błędem było stwierdzenie, że dotychczas BTC był traktowany poważnie przez państwowe instytucje w USA. Zaczęło się to zmieniać, gdy kilka lat temu jego wartość zaczęła gwałtownie rosnąć.
Digitalizacja waluty chińskiej sprawiła, że w Stanach zaczęto zastanawiać się nad przyszłością digitalizacji dolara. Jednocześnie wielu wysoko postawionych urzędników państwowych zachowuje optymizm głosząc, że dolar przyjmował wiele ataków, a jednak wciąż jest uniwersalnym środkiem płatniczym respektowanym na całym świecie.
Znamienne są wypowiedzi sekretarza skarbu Janet Yellen i prezesa Rezerwy Federalnej Jerome Powella, którzy przyznali, że kwestia digitalizacji dolara jest intensywnie badana. Nie podano jednak żadnych szczegółów.
Zdaniem analityków sama cyfryzacja juana nie sprawi, że zdetronizuje on dolara. Co prawda umocni swoją pozycję w międzynarodowym systemie finansowym, jednak jest za wcześnie, aby mówić o jednostronnej dominacji. Analizując działania chińskiego rządu nie sposób nie zwrócić uwagi na szanse, jakie daje e-RMB biedniejszym rodzinom. Dzięki cyfrowej walucie przesyłanie pieniędzy stanie się dużo szybsze, a przede wszystkim tańsze. Amerykańskie sankcje skierowane w kierunku osób fizycznych oraz chińskich firm generują dodatkowe opłaty, które dotykają migrantów ekonomicznych oraz właścicieli przedsiębiorstw.
Przypisy:
1. W. Tan, China’s push for the digital yuan could drive up demand for cryptos, analyst says, https://www.cnbc.com/2021/05/21/chinas-push-for-the-digital-yuan-brings-uncertainties-bnp-paribas.html (dostęp: 21.05.2021).
2. J. T. Areddy, China Creates Its Own Digital Currency, a First for Major Economy, https://www.wsj.com/articles/china-creates-its-own-digital-currency-a-first-for-major-economy-11617634118 (dostęp: 18.05.2021).
3. M. DeCambre, Why China’s digital yuan is ‘largest threat to the West’ in past 30 or 40 years, according to Kyle Bass, https://www.marketwatch.com/story/why-chinas-digital-yuan-is-largest-threat-to-the-west-in-past-30-or-40-years-according-to-kyle-bass-11621374668 (dostęp: 18.05.2021).
Dodaj komentarz