Konferencja Naukowa: Kobiety w życiu publicznym
1 lutego 2025 roku w Instytucie Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa “Kobiety w życiu publicznym: służba, biznes, polityka, nauka”. Pierwsze dwa panele były moderowane przez redaktor Iwonę Hajnosz i dotyczyły, kolejno – sytuacji kobiet w służbach RP oraz uwarunkowań awansu zawodowego i społecznego kobiet w Polsce. Ekspertkami pierwszego panelu były: kmdr w st. spocz. Bożena Szubińska – aktualnie członkini Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, por. dr inż. Iwona Szkudlarek z Dowództwa 11 Dywizji Kawalerii Pancernej (autorka monografii “Kobiety Obronność Bezpieczeństwo”) oraz insp. w st. spocz. dr Kornela Oblińska z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Dyskusja dotyczyła sytuacji kobiet w służbach RP (głównie wojsku i policji), ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań, z jakimi kobiety mierzą się wstępując do służby.
Drugi panel skupił się na nierównościach. jakich doświadczają kobiety na rynku pracy i wyzwaniom, jakie niesie chociażby macierzyństwo w drodze awansu zawodowego. Ekspertkami były: Joanna Szyman – prezeska zarządu NEO Hospital oraz, prezeska zarządu Centrum CBT, członkini Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali), Katarzyna Woszczyna fundatorka/prezeska Alliance Business Connect oraz dr Marcelina Szewczuk-Sadowska, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze.
Trzeci panel ekspercki był moderowany przez Pana Olafa Hajnosza, a ekspertami były liderki pokolenia Z, które podzieliły się swoimi doświadzceniami zawodowymi, zarówno w kraju jak i za granicą. Ekspertkami panelu były Oliwa Aziz Prezeska Fundacji #niezamłodzi, Sabina Musiał – doktorantka w dziedzinie Mechanistic Biology, University of York oraz mgr Jessica Koczwara, założycielka i przedstawicielka Stowarzyszenia #DziewczynyNaWybory, akredytowana asystentka parlamentarna w Parlamencie UE
Wystąpienia z naboru wolnego obejmowały szereg zagadnień od historii praw kobiet, przez doskonalenie zawodowe kobiet w służbach i biznesie, po teoretyczne rozważania o feminizmie.
Serdecznie dziękujemy każdemu uczestnikowi Kongresu i zapraszamy na kolejne wydarzenia Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.
Dodaj komentarz