Konferencja “Stosunki i Prawo Międzynarodowe”

Konferencja “Stosunki i Prawo Międzynarodowe”

W dniach 26 i 27 kwietnia w Instytucie Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego miała miejsce konferencja “Stosunki i Prawo Międzynarodowe”, której celem była dyskusja na temat kluczowych zmian jakie zachodzą w światowym porządku pod wpływem Donalda Trumpa i jego administracji.

W dwóch panelach moderowanych przez dyrektora Departamentu Kursów i Konferencji Pana Olafa Hajnosza obecni byli goście z Polski i Stanów Zjednoczonych.

W panelu “Rywalizacji Chin i USA w XXI wieku” prof. dr hab. Justyna Zając z Indiana University w Bloomington przybliżyła uczestnikom dynamikę relacji transatlantyckich ze szczególnym uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa europejskiego. Pan Wiktor Babiński, doktorant na Yale University, analizował nastroje wśród Amerykanów (ekspertów, kadry akademickiej i obywateli) oraz ich spojrzenie na bezpieczeństwo Polski i Europy. Trzecią panelistką była dr Karolina Szydywar-Grabowska z Akademii Marynarki Wojennej, której analiza dotyczyła działań Federacji Rosyjskiej w obliczu rywalizacji amerykańsko-chińskiej i zagrożeń dla Europy środkowo-wschodniej.

Drugi panel dotyczył rosnącej roli Arktyki w globalnej polityce. Dr hab. Michał Łuszczuk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej przybliżył zarys polityczny Arktyki i opisał ewolucję ról poszczególnych krajów arktycznych skupiając się na Stanach Zjednoczonych, Federacji Rosyjskiej i Chinach. Drugi panelista – dr Wojciech Szczerbowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego przybliżył strategie arktyczne
poszczególnych mocarstw i rolę organizacji międzynarodowych w zarządzaniu
regionem.

Trzeci panel moderowała por. dr inż. Iwona Szkudlarek z Uniwersytetu Warszawskiego, a panelistami byli dr Magdalena El Ghamari z Uniwersytetu Civitas oraz dr Robert Boroch z Uniwersytetu Warszawskiego. Panel był analizą porównawczą działań rosyjskiej dezinformacji na Bliskim Wschodzie i w Polsce.

Ponadto dr Magdalena El Ghamari pokazał politykę zagraniczną poszczególnych państw Bliskiego Wschodu z uwzględnieniem rywalizacji amerykańsko-chińskiej, a dr Boroch zgłębił temat działań hybrydowych Federacji Rosyjskiej w Polsce.

Wystąpienia z naboru wolnego obejmowały szereg zagadnień: od rywalizacji amerykańsko-chińskiej, dyplomacji, rozwojowi nowych technologii, europejskiej polityce bezpieczeństwa i Arktyce.

Serdecznie dziękujemy każdemu uczestnikowi Konferencji i zapraszamy na kolejne wydarzenia Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego:

  • Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej “Nowe technologie – Cyberbezpieczeństwo –
    AI”, gdzie poddane dyskusji w ramach paneli eksperckich zostaną:​
    🔹 Przyszłość AI: szanse i zagrożenia
    🔹 Cyberbezpieczeństwo w dobie globalnych zagrożeń
    🔹 Zastosowanie nowych technologii w siłach zbrojnych
    https://fb.me/e/4F6MjAYGU – zapisy do 25.05.2025
    oraz
  • Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej “Militaria i Bezpieczeństwo”, gdzie eksperci
    skupią się na:
    🔹 Stan i modernizacja sił zbrojnych RP
    🔹 Bezpieczeństwo Polski w 2025
    🔹 Dezinformacja – służby – sabotaż

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Skip to content