Medialny Zapad

Medialny Zapad

Nie ma wątpliwości, że częścią manewrów Zapad 2017 jest oddziaływanie na zachodnią opinię publiczną. To stały element rosyjskiej taktyki imperialnej zarówno w czasach ZSRS jak za III Imperium – tego stworzonego po 2000 roku przez W. Putina. Sens tego rodzaju przedsięwzięcia jest bardzo prosty. Społeczeństwa zachodnie są ze swej natury pacyfistyczne, skłonne do przyjmowania haseł pacyfistycznych czy to wprost, czy też na poziomie podświadomych odruchów. Społeczeństwo rosyjskie w zasadzie od 100 lat żyje w cieniu wojny. Weźmy ostatnie dekady: po 1994 roku miało już wojny czeczeńskie, wojnę z Gruzją, zajęcie Krymu, wojnę w Donbasie, wojnę w Syrii. Militaryzacja społeczeństwa rosyjskiego jest ogromna i nieporównywalna z żadnym społeczeństwem zachodnim.

Fot.: https://pl.wikipedia.org

Skutek medialnego napięcia wokół ćwiczeń Zapad jest następujący. Dla Rosjan to po prostu jeszcze jedno uzasadnienie władzy Putina. Napięcie wojenne, stałe poczucie zagrożenia zewnętrznego to po prostu sposób legitymizacji władzy: skoro nie ma normalnych kampanii wyborczych i wyborów, nie można już wiarygodnie obiecać ludziom wzrostu gospodarczego, pozostaje powiedzieć: zobaczcie, oto zagrożenie wojenne powoduje, że muszę być u władzy jako gwarant bezpieczeństwa. Stąd dla militaryzacji myślenia społeczeństwa rosyjskiego tak ważne jest epatowanie poprzez media militarnymi tematami.

Dlaczego swoisty strach medialny na Zachodzie związany z Zapadem jest tak ważny w strategii Kremla? Po pierwsze wielkie manewry wojskowe to zawsze gorący temat, zatem demokratyczne media chętnie go relacjonują. Gdy jednak dramatyzują („czy Rosjanie wejdą?”, „największe ćwiczenia w historii”) łatwo mogą niechcący same zagrać w scenariuszu Zapad 2017. Tu chodzi o budowanie przekonania o sile rosyjskiej armii i niebezpieczeństwie jakie stanowi dla Europy. Strach obezwładnia – może też współgrać z postulatami partii na Zachodzie, które proponują bezwarunkowe uznawanie postulatów i „praw” rosyjskich „w imię pokoju”. Z tego punktu widzenia kluczowa jest rola środków przekazu, by pomimo wyjątkowego zainteresowania publiki zachowały spokój w relacjonowaniu wirtualnej wojny na Wschodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Skip to content