Taiwan Stock Exchange – jak stabilne podstawy giełdy pozwoliły ograniczyć negatywne skutki epidemii COVID-19?

Taiwan Stock Exchange – jak stabilne podstawy giełdy pozwoliły ograniczyć negatywne skutki epidemii COVID-19?

Giełda symbolem przemian gospodarczych

Tajwan jest niewielkich rozmiarów wyspą, jednakże o dobrze prosperującej gospodarce. Na uwagę zasługuje nie tylko zaawansowany, pod względem technologicznym, przemysł, ale i eksport bogactw naturalnych. Powszechnie znane pojęcie określające tzw. „cud gospodarczy” Tajwanu odnosi się do gwałtownych przemian gospodarczych, które doprowadziły do dynamicznego wzrostu gospodarczego Wyspy w drugiej połowie XX wieku.

Tajwańska Giełda Papierów Wartościowych (ang. The Taiwan Stock Exchange Corporation , chin. 臺灣證券交易所 ) została założona w 1961 roku, natomiast funkcjonuje od 9 lutego 1962 r.

Giełda w Tajwanie jest nie tylko instytucją, ale przede wszystkim symbolem przemian, które uczyniły gospodarkę Wyspy jedną z najlepiej rozwiniętych na świecie. Tajwańska Giełda Papierów Wartościowych ma swoją siedzibę w słynnym wieżowcu Taipei 101 , który stanowi symbol miasta. Dzielnica Xinyi , w której znajduje się TWSE, jest centrum finansowym wyspy i siedzibą burmistrza Tajpej oraz władz administracyjnych. Taipei 101 , w przeszłości zwane również jako Taipei World Financial Centre , to 101-piętrowy budynek, którego budowę zakończono w 2004 roku. Do czasu ukończenia Burj Khalifa w Dubaju, Taipei 101 był najwyższym budynkiem świata. Jego bryła nawiązuje do ewolucji gospodarki Wyspy i tradycji azjatyckiej. Jest to swego rodzaju manifest bezpośrednio odnoszący się do przemian, które uczyniły Tajwan jedną z najbardziej innowacyjnych gospodarek świata. Dlatego usytuowanie Giełdy w tej właśnie lokalizacji nie było przypadkowe i niesie z a sobą podprogowy przekaz.

TAIEX symbolem Tajwanu

Tajwański indeks giełdowy kapitalizowany jako TAIEX jest najczęściej notowanym ze wszystkich indeksów TWSE. Obejmuje on wszystkie akcje na giełdzie, z wyłączeniem akcji uprzywilejowanych, z pełną dostawą i nowo notowanych, których notowania są krótsze niż jeden miesiąc kalendarzowy.

Wykres nr. 1 Indeks TAIEX na przestrzeni ostatnich miesięcy.
Źródło: https://www.ceicdata.com/en/indicator/taiwan/equity-market-index (dostęp: 10.01.2021).

Na podstawie powyższych danych można z łatwością wskazać punkt krytyczny dla TWSE spowodowany epidemią. Już w grudniu 2019 roku zaobserwowano spadki związane ze wspomnianym indeksem. Jednakże gwałtowne obniżenie się wskaźników giełdowych najbardziej zauważalne było w pierwszym kwartale roku 2020. Niestabilna sytuacja i wzrost liczby zachorowań wywołały negatywne skutki na giełdzie, jednakże od kwietnia obserwuje się permanentny wzrost. Na szczególną uwagę zasługują dane dotyczące lipca zeszłego roku, bowiem wówczas notowania były najwyższe w historii.

2019 rok nie zachwiał Tajwanem

Rok 2019 nie był okresem łatwym dla instytucji finansowych i kapitałowych funkcjonujących w Azji. Fala prodemokratycznych protestów w Hongkongu wpłynęła negatywnie na wiele międzynarodowych instytucji finansowych. Problematyczne sytuacje związane z niepewną sytuacją międzynarodową, ze szczególnym uwzględnieniem wojny handlowej między USA a Chinami oraz Brexitem , nie wpłynęły jednak na zachwianie pozycji Tajwańskiej Giełdy, bowiem w 2019 roku zanotowano wzrost aż o 23,33%, w porównaniu z rokiem poprzednim. Rekordowo wysoka była również łączna wartość rynkowa akcji notowanych na TWSE, która wyniosła 36,41 bln TWD. Wartość obrotu papierami wartościowymi beneficjentów (fundusze powiernicze inwestycji w nieruchomości lub REIT) wyniosła 10,03 mld TWD, co oznacza wzrost o 137,31% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jednakże COVID-19 uderzył w Tajwan dużo wcześniej niż w Europę. Epidemia była w zaawansowanym stadium już pod koniec 2019 roku. Wówczas agencje międzynarodowe, ze szczególnym uwzględnieniem azjatyckich oddziałów, przewidywały znaczne spadki wywołane niepewną sytuacją epidemiczną. Typowano przede wszystkim spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego i handlowego.

Gospodarka Tajwanu oraz Giełda utrzymały stabilny wzrost, nie tracąc dużo podczas najostrzejszego okresu pandemii w Azji. Dzięki zdecydowaniu się na wzrost inwestycji w sprzęt półprzewodnikowy oraz przyspieszeniu zwrotu z inwestycji, giełda zdążyła się szybko ustabilizować. Ponadto dalsze ożywienie na rynkach było możliwe dzięki korzyściom wynikającym z przeniesienia łańcucha dostaw tajwańskiego biznesu, aktywnemu promowaniu inwestycji w przyszłościową infrastrukturę opierającą się głównie o innowacje technologiczne oraz zachęcaniu do ulokowania kapitału w projekty dotyczące publicznych obiektów energii odnawialnej. TWSE promuje przede wszystkim reformy rynkowe, ale jednocześnie chroni prawa i interesy inwestorów, co umożliwia wzrost tempa gospodarczego na całym Tajwanie.

Wykres nr. 2. Akcje na najbardziej i najmniej odpornych giełdach w czasie pandemii COVID-19.
Źródło: https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-12-12/containing-covid-19-helped-boost-these-stock-markets-in-2020 (dostęp: 10.01.2021).

Na podstawie powyższego wykresu można w łatwy sposób wskazać najbardziej i najmniej odporne giełdy papierów wartościowych w trakcie pandemii w ubiegłym roku. Według analiz Bloomberga , Tajwan zalicza się do czołowej piątki najbardziej odpornych giełd w czasie pandemii. Wśród pozostałych wyróżnionych odnajdujemy kraje azjatyckie, jeden kraj Oceanii oraz Stany Zjednoczone.

Analizując dwa powyższe wykresy, można z łatwością stwierdzić, że Tajwan poradził sobie z epidemią wzorowo. Odpowiedzialne zarządzanie ryzykiem w momencie krytycznym spowodowało odbicie już w drugiej połowie roku 2020. Dzięki zmianom ukierunkowanym na innowacje, notowania osiągały historyczne pułapy z dnia na dzień. Każda sesja była lepsza od poprzedniej. Do końca roku sytuacja uległa znacznej stabilizacji, jednakże można z całą pewnością zasugerować tezę, że Tajwan wyszedł z problematycznej sytuacji obronną ręką i pozostaje przykładem dla państw, które nie poradziły sobie ze spadkami indeksów na giełdzie. Sukces Wyspy to nie tylko podejmowanie odpowiednich decyzji w trudnych warunkach. To przede wszystkim wieloletnie tworzenie podstaw solidnej giełdy, która posiada odpowiedni ład korporacyjny i dba o prawa swoich inwestorów. Zarząd instytucji zwraca uwagę na perspektywę długoterminową, która zaowocuje kolejnymi wzrostami i ugruntowaniem pozycji Tajwanu na arenie międzynarodowej.

Przypisy:

1. TWSE Timeline, https://www.twse.com.tw/en/page/about/company/history.html (dostęp: 09.01.2021).

2. Oficjalna witryna TWSE, TAIEX Main Index Info, https://www.twse.com.tw/en/ (dostęp: 10.01.2021).

3. TWSE, 2019 年營業報告書 Annual Business Report 2019 , s. 12-20.

4. A. Papuc, E. Lam, Containing Covid-19 Helped Boost These Stock Markets in 2020 , https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-12-12/containing-covid-19-helped-boost-these- stock-markets-in-2020 (dostęp: 10.01.2021).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Skip to content